Skip to main content
Сбирката от славянски кирилски печатни книги в Библиотеката на Рилския манастир
Унибит/ФНИ

Екип на проекта

„Сбирката от славянски кирилски печатни книги в Библиотеката на Рилския манастир (изследване и научен опис в е-среда)“

Гл. ас. д-р Поли Муканова

Гл. ас. д-р Поли Муканова

p.mukanova@unibit.bg

Гл. ас. д-р Поли Муканова има опит в участието, координациятa и ръководството на университетски, национални и международни проекти, свързани с книгата и библиотеките и трансформациите в съвременната информационна среда. Член на екипа на успешно приключилия национален проект, свързан със създаването на цифровизираната библиография на възрожденската книжнина в периода 1801–1878 (Фонд „Научни изследвания“, 2016–2020). Преподава дисциплините Книгознание, Библиофилство, История и теория на четенето, Традиционни библиотечни услуги; Дигитализация на приписки и др. Участник в национални и международни конференции, свързани с въпросите на книгата и библиотеките, сред които „Indigeneity, Nationhood, and Migrations of the Book“ в Амхърст, Масачусетски университет, САЩ (2019). Ръководител на експертна група „Книга и общество“ към Университетската младежка академия за управление на знанията (УМЛАУЗ) към УниБИТ. Муканова освен опит в различни проекти през годините, е работила в чуждестранни книгохранилища, както и е участвала в теренни проучвания по университетски и международни проекти в областта на история на книгата. Има публикации по проблемите на книгата и четенето както за отминали епохи, така и в контекста на дигиталната среда. За ръководения курс „Дигитализация на приписки“ (магистърска програма „Библиотечни колекции“, УниБИТ), през 2019 г. е поканена на семинар от Австрийската академия на науките да го представи (“Marginal Notes – the Foundation of an Educational Platform”, History on the Margins. Marginalia in Early Modern Southeast Europe, 15th-18th centuries, Historiographies of Early Modern Southeast Europe (HEMSEE), The Vienna-based project HEMSEE (financed by the Fritz Thyssen Foundation), 1st HEMSEE workshop, Vienna, 3 October 2019, Institut für die Erforschung der Habsburgermonarchie und des Balkanraumes, Österreichische Akademie der Wissenschaften). 

Проф. дфн Вася Велинова

Проф. дфн Вася Велинова

vassja_velinova@abv.bg

Проф. дфн Вася Велинова е специалист в областта на медиевистиката и директор на Центъра за Славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ към СУ „Св. Климент Охридски“. Преподава в бакалавърска и магистърска степен дисциплините Старобългарска литература, Българската средновековна култура между Балканите и западна Европа, Литература и естетика в българското Средновековие. Славянската ръкописна книга, Владетелят в литературата на Средновековието, Историята и нейните носители през Средновековието, Литературно изворознание. Специализирала е в Германия, Италия, Гърция. Изнасяла е серия от лекции по славянска палеография и кодикология в Неапол – университета „Наполи Орентале“. Научните ѝ интереси са в областта на историята на българската средновековна литература, средновековните литературни жанрове, украсата на ръкописната книга през Средновековието, теорията и историята на средновековната култура. Автор е на книгите Среднобългарският превод на Хрониката на Константин Манасий и нейният литературен контекст (2013) и Опис на славянските ръкописи от сбирката на Националния исторически музей в София (2013, в съавторство с Нина Вутова) и на множество научни студии и статии, както и на Славянските музикални ръкописи в Рилския манастир (2012, в съавторсто с Асен Атанасов, Светлана Куюмджиева, Елена Узунова и Елисавета Мусакова) и Двуезични музикални ръкописи (Гръцко-църковнославянски) в Рилския манастир (2017, в съавторство с Асен Атанасов, Елена Узунова, Иван Желев и Светлана Куюмджиева), реализирани с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“. Автор е и на редица изложби, посветени на славянската писменост и култура.

Професор Нели Костова

Проф. д-р Нели Костова

n.kostova@unibit.bg

Проф. д-р Нели Костова е преподавател и изследовател с дългогодишен опит в библиотечните науки. Богат опит в работата с книгохранилища в страната и чужбина, международни контакти и участие в множество проекти, свързани с изработване на библиографии, биобиблиографии и дигитални репозиториуми, имплементирани в учебния процес по библиометрия, библиография и информационни източници, които Костова преподава. Богата ръководна биография и организационна опитност – ръководител на докторанти, на катедра, зам.-декан по учебната дейност в УниБИТ (2008–2014), зам.-председател на Общото събрание на УниБИТ (2015–2018) и т.н.

Доц. д-р Васил Загоров

Доц. д-р Васил Загоров

v.zagorov@unibit.bg

Доц. д-р Васил Загоров е завършил Библиотечно-информационни науки (2001) и журналистика (2003) в СУ „Св. Климент Охридски“. В периода 2004–2008 г. е редовен докторант във Факултета по журналистика и масова комуникация в същия университет, където защитава дисертация в областта на история на книгата пред специализирания научен съвет на ВАК към Народна библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Започва академичната си кариера като хоноруван асистент по история на книгата в СУ (2005–2016). От 2009 г. е щатен служител в Университета по библиотекознание и информационни технологии, в който заема последователно академичните длъжности: старши асистент (2009), главен асистент (2011), доцент (2014). Преподава книгознание, история на книгата и антикварна книготърговия в бакалавърските специалности Печатни комуникации, Библиотекознание и библиография, Библиотечен и информационен мениджмънт. От 2013 до 2017 г. е ръководител на направление „Книга и общество“ на Младежка академия за управление на знания, а 2014 г. е ръководител на Катедра „Библиотечни науки“ (УниБИТ), към която през 2016 г. организира магистърска програма „Библиотечни колекции“. Загоров има редица публикации в сферата на книгознанието, които засягат широк спектър от проблеми: Lost in Translation or Lost in Publishing: Introduction of World Literature in Early Modern Bulgarian Publishing via Russian Language Editions (2017); „Управление на знанието и иновации в областта на история на книгата“ (2016), „Книгоиздание русского зарубежья в Болгарии до 1944 г.: периодизация – организация – проблемы“ (2015) и др. Той е ръководител на редица национални проекти, свързани с историята на книгата, географските информационни системи и цифровото представяне на библиографска информация. От 2011 г. е член на Българската библиотечно информационна асоциация (ББИА), от 2019 г. е член на Управителния съвет на ББИА, а от 2012 г. е член на Society for the History of Authorship, Reading, and Publishing (SHARP). От 2019 г. Загоров е главен редактор на академичното списание „Издател“.

Женя Иванова

Женя Иванова

library.rila.monastery@gmail.com

Женя Иванова – дългогодишен библиотекар в Рилската света обител (2008 – до момента) ще допринесе за пълноценното и продуктивно протичане на работата по заложените дейности, които с нейното съдействие и богата експертиза ще бъдат реализирани. Иванова има магистърска степен по библиотечни науки с разработка на магистърска теза, свързана с печатните славянски книги, но тя също притежава и компетентности в областта на теологията. Също така наличието на висше образование по руска филология, ще допринесе значително за работата с богатата сбирка от руски богослужебни книги, които преобладават в библиотеката на Манастира. Иванова е съорганизатор на конференция в Рилския манастир по повод 550 г. от връщане на мощите на св. Йоан Рилски от Търновград в Рилската света обител. Има участие във видеопродукции и радиопредавания, свързани с книжовно-документалното наследство на Рилския манастир. 

Д-р Камелия Христова–Йорданова

Гл. ас. д-р Камелия Христова–Йорданова

kameliyaghristova@gmail.com

Архивист в отдел „Ръкописи и старопечатни книги“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и главен асистент в Кирило-Методиевски научен център при БАН. Член на Българско общество за изучаване на 18 век.

Придобива докторска степен по старобългарски език след защита на дисертация на тема „От благовестие към Благовещение. Шест слова за блага вест в рилските сборници на Владислав Граматик и Мардарий Рилски“.

Интересите ѝ са в областта на старобългаристиката, история на българския език, славянски ръкописи и старопечатни книги.

Гл. ас. д-р Габриела Ангелова

Гл. ас. д-р Габриела Ангелова

g.angelova@unibit.bg

Гл. ас. д-р Габриела Ангелова завършва бакалавърска програма „Библиотекознание и библиография“ през 2016 г. Изучава магистърска програма „Библиотечни колекции“ към катедра „Библиотекознание и библиография“ през 2017 г. Продължава образованието си в докторантска програма  „Книгознание, библиотекознание и библиография“ през 2019 г. Защитава дисертационния си труд „Библиотеката на българския интелектуалец като поле за изследване в сферата на книгознанието и библиотекознанието (1878–1944). Историко-теоретични аспекти“ през 2022 г. 

Започва работа в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ през 2016 г. като библиограф. От 2017 г. е архивист към отдел „Ориенталски сбирки“ в Специализирана читалня № 1 „Проф. Марин Дринов“ към направление „Опазване на ръкописно-документално наследство“ на  Национална библиотека. Габриела Ангелова е главен асистент в Катедра „Библиотечни науки“ в УниБИТ. 

Научните ѝ интереси са свързани с личните библиотеки на български интелектуалци и тяхното съхранение в институционална среда, история на българската книга и книгопечатане, редки ценни и старопечатни издания.